Nebankovní půjčky

Nebankovní půjčka je půjčka, kterou poskytují nebankovní subjekty (větší a renomované nebankovní společností, menší a nově vzniklé společnosti, soukromí investoři). Mezi hlavní charakteristické rysy patří menší náročnost na žadatele a vyšší úroky. Na nebankovní trh nedohlíží ČNB, díky čemuž je vstup do tohoto segmentu snadný. Absence kontroly zároveň zapříčiňuje nepřehlednost a hraje do karet tzv. úvěrovým predátorům.

V současné době na nebankovním trhu působí nespočet společností, které nabízí široké spektrum více či méně kvalitních produktů. Mezi základní typy nebankovních půjček patří:

Krátkodobé půjčky

Výše krátkodobé půjčky (často známé také jako „půjčka před výplatou“, „SMS půjčka“, „finská půjčka“ apod.) se pohybuje od několika set do několika tisíc korun, doba splatnosti je v řádu dní až týdnů. Splátka se hradí jednorázově v předem smluveném termínu. Mezi průkopníky krátkodobých půjček patří společnost Ferratum Bank, která je v ČR začala poskytovat jako první. Brzy ji následovaly další nebankovní společnosti (např. Crediton Finance CZ s.r.o., Kredito24 Česká republika s.r.o., Kouzelná půjčka s.r.o. …). Administrativní zátěž je minimální (poskytovatelé nevyžadují potvrzení o příjmu a většinou neprověřují registry dlužníků) a vyřízení je velmi rychlé. Nevýhodou je velmi vysoké RPSN (stovky až tisíce procent).

Půjčky střední velikosti

Výše půjček, které pomyslně řadíme do středního pásma, se pohybuje v řádu desetitisíců. Doba splatnosti pak v řádu měsíců až let. Schválení je většinou podmíněno pravidelným příjmem a dobrou platební morálkou, nicméně některé nebankovní společnosti půjčují větší částky i klientům se záznamem v registru dlužníků. Mezi známé nebankovní společnosti, které půjčky střední velikosti poskytují, patří např. Home Credit a.s., Cetelem ČR a.s., Profi Credit Czech a.s., Provident Financial s.r.o. atd.

Název půjčky Výše půjčky RPSN: Nutnost ručit Online žádost
Kouzelná půjčka 10 000 Kč 3011% Ne Získat půjčku
Kredito24 půjčka 5 000 Kč 0%* Ne Získat půjčku
Ferratum půjčka 3 000 Kč 0%* Ne Získat půjčku

* Platí pouze při první půjčce – první půjčka zdarma

Nebankovní americké hypotéky

Nebankovní americké hypotéky se pohybují v řádech statisíců až milionů, doba splatnosti může trvat až několik desítek let. Podmínkou je zajištění nemovitostí. Na rozdíl od běžných hypotéčních úvěrů jsou neúčelové – lze je využít k financování jakýchkoliv potřeb. K nejznámějším poskytovatelům nebankovních amerických hypoték patří společnost ACEMA Credit Czech a.s.

Výše zmíněné rozdělení berte s rezervou. Nebankovní společnosti nabízí i jiné půjčky, které spadají do specifických subkategorií. Patří mezi ně např. nebankovní revolvingové úvěry, kreditní karty, půjčky na směnku a další finanční produkty.

Jsou nebankovní půjčky méně výhodně než bankovní úvěry?

Nebankovní půjčky vždy symbolizovaly dostupné produkty, díky kterým lze získat peníze v rekordně krátkém čase. A to i v případě nízké bonity a záznamů v registru dlužníků. Daní za minimální požadavky a nekomplikovanou administrativu byly vyšší poplatky a úroky. V praxi je však třeba na nebankovní segment nahlížet individuálně.

Renomované nebankovní společnosti poskytují půjčky, které se v mnoha ohledech vyrovnají bankovní konkurenci. Zároveň vzniká nespočet nových subjektů, které si vysloužily označení „úvěroví predátoři či žraloci“. Jejich nabídka skutečně není výhodná a mnohdy hraničí s lichvou či podvodem.

Jak se vyhnout úvěrovým predátorům a vybrat si kvalitní nebankovní půjčku?

Rozhodnete-li se pro nebankovní půjčku, vždy si vybírejte jen z produktů, které nabízí renomované společnosti. Tedy subjekty, které na českém nebankovním trhu působí delší dobu a hovoří za ně reference spokojených klientů. Dejte si s výběrem na čas a prozkoumejte internetové diskuze – najdete v nich názory a zkušenosti lidí, kteří již danou půjčku vyzkoušeli.

Solidní nebankovní společnost vás předem seznámí se všemi aspekty půjčky a dá vám k dispozici smluvní podmínky (obvykle je najdete na webových stránkách příslušného poskytovatele). Nezapomeňte si přečíst i dokumentaci, která není součástí smlouvy o půjčce, ale je na ni odkazováno. Řiďte se pravidlem, že je lepší několikrát přečíst, než jednou zbrkle podepsat. Nebude-li vám některá z pasáží ve smlouvě jasná, nechte si ji vysvětlit a případě se poraďte s někým, kdo problematice rozumí.

Tím nejsnadnějším způsobem, jak eliminovat riziko nevýhodné půjčky, je využít naše objektivní srovnání.

Porovnáváme pro vás kvalitní nebankovní půjčky od zavedených nebankovních poskytovatelů a zároveň vám ušetříme spoustu času, který byste strávili vyřizováním. Bude-li některá z půjček v přehledu odpovídat vašim požadavkům, můžete o ni rovnou zažádat online.