Konsolidace půjček

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Splácíte několik půjček či úvěrů a začínáte mít ve svém rozpočtu zmatek? Snížil se vám příjem a bojíte se, že splátky „neutáhnete“? Konsolidujte je!

Konsolidaci neboli sloučení půjček a úvěrů najdete v nabídce většiny bank a známých nebankovních institucí. Podstata konsolidace spočívá ve vyplacení několika finančních závazků a následném splácení jediné, mnohdy až o tisíce korun nižší splátky.

Banky a nebankovní instituce nabízí volitelnou délku splácení, která se obvykle pohybuje od dvou do deseti let. V rámci konsolidace lze sloučit spotřebitelské úvěry, kreditní karty, kontokorent a další specifické typy půjček a úvěrů, a to i navzdory tomu, že nepochází od jednoho věřitele.

Výhody, kvůli které byste měli konsolidaci zvážit i vy

Sloučení více půjček představuje ideální řešení pro každého, kdo nezvládá svůj měsíční rozpočet a pomohlo by mu navýšení o několik set až tisíc korun. Pro konsolidaci se však často rozhodnou i lidé, kterým sice splácení potíže nečiní, ale chtějí mít nad rozpočtem větší přehled. Mezi další důvody patří také časová a finanční úspora. Budete řešit jedinou půjčku a vyhnete se řadě měsíčních poplatků za vedení několika úvěrových účtů.

Co budete pro vyřízení konsolidace potřebovat?

Konsolidace dluhů se na první pohled jeví jako velmi výhodné řešení, nicméně zdání klame. Sloučení půjček není pro každého a můžete na něm i prodělat. V prvé řadě si prověřte podmínky vybraného produktu a počítejte s tím, že každý solidní peněžní ústav po vás bude vyžadovat potvrzení o pravidelném měsíčním příjmu. Nemáte-li stabilní zaměstnání s adekvátním platovým ohodnocením, pravděpodobně vaše žádost o konsolidaci nebude vyslyšena. To platí i v případě záznamu v registru dlužníků.

Dejte si pozor na náklady za předčasné splacení úvěrů

Pokud požadavky ze strany banky či nebankovní společnosti splníte, neradujte se předčasně. Zaměřte na na parametry konsolidace (maximální doba splácení, výše měsíční splátky a především na RPSN) a podmínky, za jakých můžete splatit své stávající závazky. Za předčasné splacení některých půjček a úvěrů mohou věřitelé požadovat nemalé sankce.

Komu se konsolidace vyplatí a komu naopak ne?

Konsolidace má svá pro i proti a rozhodně není výhodná pro každého. Uvědomte si, že se stále jedná o komerční produkt, ze kterého má věřitel prospěch. Sloučením půjček a úvěrů sice dosáhnete nižší splátky, ale na druhou stranu se prodlouží doba splácení. Ve finále tak možná zaplatíte až o desítky tisíc korun více, než kdybyste své dluhy spláceli jednotlivě.

Konsolidace se vyplatí dlužníkům, kterým celková výše splátek takříkajíc „přerostla přes hlavu“ a mají problém se splácením. V takovém případě může sloučení půjček a úvěrů výrazně ulevit peněžence.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]